A hordozás mint testedzés - a fokozatosság fontossága
"Egész nap kirándultunk a hurcival..."
"A 4 évesenmel is szuper kényelmes..." - olvasod a hordozós csoportokban, miközben te azt se látod jelenlegi kimerültségedben, hogy talpon maradni hogy fogsz?
Elárulom a titkot : nem most kezdték/tük. (És egyébként csendben megsúgom, hogy mi is hasonlóan ki vagyunk purcanva, csak a fénykép, meg a közösségi média sokat elbír.😅)
FOKOZATOSSÁG! -ez itt a kulcsszó.
A hordozás a világ legtermészetesebb dolga. De csak annyira, mint például a járás. És épp úgy, ahogy a pici babánk is napról-napra edzi a kis izmait, nekünk is fokozatosan kell megerősíteni a magunkét.
A baba a hordozóeszközben, az ideális hordozós pozícióban tehermentesen van. Minden súlya átterhelődik ránk. Ahol a hordozó a testünkön fut, ott oszlatja is a súlyt. Ha megtaláltuk a számunkra ideális hordozót, akkor alig fogjuk megérezni az édes kis terhünket. De attól még az izmaink dolgoznak. Hogy mennyire, azt akkor fogjuk csak igazán megérezni, mikor elfeledkezünk a fokozatosságról.
Ha a hordozáskor igénybe vett izmaink, izületeink hirtelen kapnak hosszan nagy terhelést, komoly izomlázzal fognak válaszolni. És bizony olyan helyeken is fájhat, ahol azt se tudtuk, hogy van ott valamink.
A hordozás testedzés. Bárki képes lehet akár a nagyobbacska gyerkőc hordozására is. Ahogy kb bárki képes lehet a Maratont is lefutni. Az abszolút egyéni, személyenként eltérő válaszú kérdés csak az, hogy mennyi idő és edzés.
Ne aggódj tehát, ha úgy gondolod, te nem bírnád órákig hordozni a babád, vagy kiránduláson abban hazavinni az ovisodat. Senki nem úgy kezdte a hordozást, hogy ezeket minden itt sajog itt izomlázasozás nélkül bírta. Mindenkinek más mennyiségű, de tutira mindenkinek edzés van mögötte.
No nem a konditermi edzésre kell gondolni! Van neked saját személyi edződ, komplett konditeremmel. 😀
💪 Amikor a baba születése (és anyuka remélhetően a gyermekágy) után
💪