A biztonságos hordozás 5 pontja
1. Legyen látható a baba arca.
Ezt és a következő pontot részletesen, illusztráltan kifejtettem a hordozás három áthághatatlan szabálya című írásom, kapjon levegőt részében. Itt most csak vázlatszerűen felsorolnám, hogy mi mindenre is kell gondolnunk.
- Amikor megtámasztod a baba fejét, csak maximum tarkójáig fedje a hordozó a babát!
- Ruhával se takard be a kicsi arcát!
- Ne félj, hogy ha a babád a bőrödbe fúrja az orrát! Ha nem kapna levegőt, el fogja fordítani a fejét. Erről a túlélő ösztöne gondoskodik. Ugyanakkor nagyon picike babáknál, akik még a fejüket egyáltalán nem vagy csak időszakosan tartják, a biztonság kedvéért érdemes úgy igazítani a bababuksit, hogy a kis orrot ne takarja semmi.
Ezt a bizonyos két ujjnyi szabad helyet is részletesen kifejtettem a hordozás három áthághatatlan szabálya című írásom kapjon levegőt részében. Nem kell centizni, hogy most apa erősebb, vastagabb férfiujjai vagy anya kecses zongorista ujjai a mércék. A fontos, hogy a baba álla ne tudjon a mellkasához nyomódni. Ha a kis arca felfele néz, nem tud beleroskadni a hordozóba, és biztosítottuk a szabad légutakat. A baba fog levegőt kapni.
3. A hordozó stabilan támassza meg a babát, ne lötyögjön benne.
Az elöző ponthoz kapcsolódva, ha kellöen szoros a hordozó, akkor a baba nem tud beleroskadni a hordozóba. Ugyanakkor nem minden csak a légzés körül forog.
Ha a baba elég szorosan van a hordozóján, akkor sokkal kényelmesebb a súlyeloszlás. kevésbé érezni meg a plusz súlyt, amit a gyermek jelent. Nincs külön súly érzete, nem távolodik el tőlünk a kis teste. Ezzel a súlyát jelentősen könnyebb lesz viselnünk. A megfelelő pozícióban kellően szorosan megtámasztva a gyermeket tudjuk számára a tehermentességet biztosítani a saját súlya alól.
Milyen az a kellően szoros?
- Hajolásunkban, dőlésünkben velünk mozog a baba.
- Már nem tudjuk úgy szorosabbra húzni a hordozót, hogy a kényelmes érzés megmaradjon.
- Csatos és megkötős hordozók esetében előfordulhat, hogy a hordozót túl szorosra húzzuk. Ezt onnan vesszük észre, hogy a baba háta nem gömbölyű, a popsija felé egyenes vagy netán homorú. Ugyan a nagyobb, mozgásfejlődésben előrébb tartó gyerekek háta természetes, terheletlen állapotában már nem annyira gömbölyű, mint az újszülötteké, a természetes, terheletlen állapot azonban náluk sem az egyenes, pláne nem a homorú. Használjuk a medencebillentést, és ezt ki tudjuk védeni.
- A baba mellkasa támaszkodjon föl a mi testünkre! A háta gömbölyűsége csak ebből kiindulva helyes. Előfordulhat, hogy a baba lejjeb helyezése miatt lazábban tudjuk csak felvenni a hordozót. A szorosság érdekében érdemes kipróbálni, milyen érzés, ha magasabbra kerül a baba. Találjátok meg azt a magasság-szorosság kombinációt, ami mindkettőtöknek kényelmes! Arra viszont mindenképp figyelj, hogy a baba ne tudjon belerogyni a hordozóba.
4. A baba vállai sokkal magasabban legyenek, mint a feneke.
- a mefgfelelően alátámasztott terpesszel,
- a gyermek hátát körülölelő, legalább hónaljig megtámasztó eszközzel,
- és azzal, hogy a baba lábszárait nem feszíti ki semmi.
Ha pedig még billented is a medencéjét, akkor a kényelmi fokozatot is feljebb kapcsoltad.
További kérdésed van?
Keress bizalommal!
Ha egyeztetni szeretnél velem:
Telefonon a +3630/3230045 -as számon érsz el.
Ha e-mailt írnál nekem, e-mail címem: szalmikhordozas@gmail.com
Üzenhetsz
on a SzalMik Hordozás - Szalainé Miklós Melinda hordozási tanácsadó oldalon. és akár ismerősnek jelölve is kereshetsz a SzalMik Hordozás profilon.
Megtalálsz az
on is SzalMik Hordozás profillal.
Kérlek, bármelyik kapcsolatfelvételi módot választod, kapcsolatfelvétel előtt olvasd el a SzalMik Hordozás Adatkezelési Tájékoztatóját! Bárminemű kapcsolatfelvétel esetén ez az adatvédelmi rend érvényes, a kapcsolatfelvétel az adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását jelenti.